Naczepy typu platforma
Występują zazwyczaj w wersji dwu oraz trzy osiowej. Naczepy te często są wyposażone w najazdy, uchwyty kontenerowe ,kłonice. Naczepy te wykorzystywane są głównie do transportu ponadnormatywnego, transportu kontenerów, maszyn rolniczych, budowlanych oraz wszelakiego rodzaju konstrukcji. Naczepa typu platforma ,nie jest naczepą rozciąganą.
Naczepy te różnią się wysokością pokładu ( h = 1.00 – 1.35m )
Ładowność: 18-36 ton w zależności od ilości osi oraz spiętego ciągnika siodłowego
Naczepy typu telle-mega
Naczepa niskopodłogowa, płaska „jednopokładowa”, występująca zazwyczaj w wersji trzy osiowej, jednokrotnie lub dwukrotnie rozciągana. Zwana potocznie „telle-megą”. Naczepa ta konstrukcyjnie jest bardzo podobna do platformy 13.60, jednakże jest naczepą rozciąganą o wzmocnionej konstrukcji.
Naczepy te w zależności od producenta oraz modelu, posiadają osie „wymuszone” lub sterowane hydraulicznie . Standardowo naczepy te wyposażane są w: najazdy , kłonice, twist-locki ( zamki kontenerowe ), poszerzenia.
Naczepy typu „telle-mega” są najbardziej uniwersalnym środkiem transportowym, ponieważ ich prosta i lekka konstrukcja pozwala nam na załadunek blach / stali na hutach. W przypadku naczep jednokrotnie rozciąganych, mamy możliwość załadunku elementów o długości do 20-22 metrów, a w przypadku naczep dwukrotnie ładunków do 30m długości.
Na tzw. kręgosłupie naczepy zamontowane są często tzw. stoły przesuwne ,co pozwala nam po rozciągnięciu naczepy ,na podparcie towaru w dowolnym miejscu ( uwaga mają ograniczoną nośność).
Główne zastosowanie naczep „telle-mega” to transport: maszyn budowlanych, przemysłowych, konstrukcji stalowych, betonowych , zbiorników ,kontenerów, stali. Ładowność: 24 – 34 ton w zależności od producenta naczepy , modelu oraz zastosowanego ciągnika siodłowego. Wysokość załadunkowa: 100 – 115cm w zależności od modelu, producenta oraz zastosowanego ciągnika siodłowego.
Naczepy typu telle-sattel
Specjalistyczny rodzaj naczepy wykorzystywany głównie do transportu długich elementów takich jak: śmigła elektrowni wiatrowych , rury, konstrukcje, elementy mostów, itp. Naczepy te występują w wersjach 2,3,4,5,6 osiowych, a najdłuższe wersje rozciągają się aż do 80m.
Naczepy te w zależności od producenta oraz modelu, posiadają osie hydraulicznie ( w nowszych i droższych modelach stosuje się hydrauliczne osie wahadłowe ) , cały układ często oparty jest na tzw. obrotnicach. Standardowo naczepy te wyposażane są w: kłonice, twist-locki ( zamki kontenerowe ), poszerzenia itp.
Na tzw. kręgosłupie naczepy zamontowane są często tzw. stoły przesuwne ,co pozwala nam po rozciągnięciu naczepy ,na podparcie towaru w dowolnym miejscu ( uwaga mają ograniczoną nośność, a ilość stołów jest różna ). Ładowność: w zależności od producenta naczepy , modelu oraz zastosowanego ciągnika siodłowego. Wysokość załadunkowa: 120 – 155cm w zależności od modelu, producenta oraz zastosowanego ciągnika siodłowego.
Naczepy typu Schlaglader
Naczepy, których główna zaletą jest możliwość transportowania towaru pod skosem ,co umożliwia nam redukcję szerokości ,dzięki temu często nie będziemy potrzebowali zezwoleń, pojazdów pilotujących lub najzwyczajniej naczepa tego typu umożliwi nam transport z dużo mniejszą szerokością, niż w przypadku transportu gabarytowego klasyczną płaską naczepą.
Podłoga naczepy lub jej część ,jest podnoszona pod wskazanym przez nas kątem, za pomocą siłowników hydraulicznych.
Naczepy typu Schraglader występują w wersjach 2,3,4 osiowych ,opartych na podstawie naczep typu: platforma ,semi lub tiefbett. Ich ładowność uzależniona jest od konstrukcji, ilości osi , producenta i wynosi od 18 do 38 ton. Wykorzystuje się je do transportu ponadnormatywnego ładunków , konstrukcji ,głównie płaskich, takich jak: ściany, pierścienie , płyty, dennice , etc.
Naczepy niskopodłogowe typu jumbo
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji dwu ,trzy oraz czteroosiowej , zarówno w wersji otwartej, jak i zamkniętej. Naczepy te często wyposażone są w najazdy. Czasami naczepy typu jumbo, występują w wersji poszerzanej oraz podwyższanej plandeki. Naczepy dwu-pokładowe.
Główne zastosowanie naczep, to transport objętościowy ( w przypadku naczep zamkniętych ) oraz transport ponadnormatywny . Główną zaletą tych naczep jest niska waga oraz stosunkowo duża wytrzymałość. Naczepy zamknięte, poszerzane , mają też często możliwość podwyższenia dachu naczepy, co pozwala nam na przewiezienie towaru gabarytowego pod osłoną naczepy plandekowej (głównie elektronika przemysłowa). Ładowność: 20 – 42 ton w zależności od ilości osi oraz zastosowanego ciągnika siodłowego. Wysokość pokładu załadunkowego ( dolny pokład od 80 do 95cm ; górny pokład od 135 do 150cm )
Naczepa niskopodłogowa typu semi 4 osie
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji trzy osiowej zwana potocznie „semi-trailer”.
Naczepa dwu-pokładowa. Górny pokład, tzw. „balkon” , zwany często „łabędzią szyją” w zależności od konstrukcji oraz producenta mierzy 2.50-4.00m, o ile powierzchnia ta nie jest zajmowana ,przez dodatkowy osprzęt oraz wyposażanie typu: pasy, łańcuchy ,koła, plandeki narzutowe ( do okrywania ładunków ), najazdy naczepy, itp. , również jest wykorzystywana jako powierzchnia ładunkowa. W wielu krajach Europy tzw. „górny pokład”, nie jest przeznaczony do transportowania ładunków – regulują to przepisy danego kraju UE.
Dolny pokład w zależności od modelu mierzy od 8.50 – 11.0 m
Naczepy typu „semi” często wyposażone są w: kłonice, poszerzenia ( aluminiowe wkłady, umożliwiające transport towarów o szerszym rozstawie ) oraz najazdy. Najazdy w tego typu naczepach występują jako najazdy hydrauliczne oraz najazdy aluminiowe zakładane na tzw. wargę naczepy. Najazdy hydrauliczne są przede wszystkim dłuższe ( do 4.0m ), a ich podstawową zaletą jest szybkość rozkładania oraz możliwość załadunku większości maszyn, pojazdów. Najazdy dokładane są krótsze i mają przeważnie około 250cm i nośność w granicach 24-38 ton w zależności od modelu. Podstawową zaletą najazdów nakładanych, jest możliwość załadowania elementu na naczepę z tzw. zwisem.
Naczepy semi mogą być również wyposażone w tzw. muldy. Są to otwory w konstrukcji naczepy, które pozwalają na wjazd maszyny, pojazdu kołami , dzięki czemu transportowana maszyna może zagłębić się w konstrukcji naczepy od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
Naczepy semi są naczepami rozciąganymi , jednokrotnie lub dwukrotnie o wysokości pokładu załadunkowego od 760mm do 100mm ( w zależności od modelu i zastosowanego ciągnika siodłowego ). Na tzw kręgosłupie naczepy zamontowane są często tzw. stoły przesuwne ,co pozwala nam po rozciągnięciu naczepy ,na podparcie towaru w dowolnym miejscu. Naczepy te rozciągają się maksymalnie do 30.0 metrów.
Główne zastosowanie naczep „semi” to transport: maszyn budowlanych, przemysłowych, konstrukcji stalowych, betonowych oraz zbiorników.
Ładowność: 24 – 36 ton w zależności od producenta naczepy , modelu oraz zastosowanego ciągnika siodłowego. Wysokość pokładu załadunkowego ( dolny pokład od 76 do 100 cm ; górny pokład od 110 do 150cm )
Naczepa niskopodłogowa typu semi 6 osi
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji trzy sześcioosiowej zwana potocznie „semi-trailer”. Naczepa dwu-pokładowa. Górny pokład, tzw. „balkon” , zwany często „łabędzią szyją” w zależności od konstrukcji oraz producenta mierzy 2.50-4.00m, o ile powierzchnia ta nie jest zajmowana ,przez dodatkowy osprzęt oraz wyposażanie typu: pasy, łańcuchy ,koła, plandeki narzutowe ( do okrywania ładunków ), najazdy naczepy, itp. , również jest wykorzystywana jako powierzchnia ładunkowa. W wielu krajach Europy tzw. „górny pokład”, nie jest przeznaczony do transportowania ładunków – regulują to przepisy danego kraju UE.
Dolny pokład w zależności od modelu mierzy od 10.0 – 13.0 m
Naczepy typu „semi” często wyposażone są w: kłonice, poszerzenia ( aluminiowe wkłady, umożliwiające transport towarów o szerszym rozstawie ) oraz najazdy. Najazdy w tego typu naczepach występują jako najazdy hydrauliczne oraz najazdy aluminiowe zakładane na tzw. wargę naczepy. Najazdy hydrauliczne są przede wszystkim dłuższe ( do 4.0m ), a ich podstawową zaletą jest szybkość rozkładania oraz możliwość załadunku większości maszyn, pojazdów. Najazdy dokładane są krótsze i mają przeważnie około 250cm i nośność w granicach 50 ton w zależności od modelu. Podstawową zaletą najazdów nakładanych, jest możliwość załadowania elementu na naczepę z tzw. zwisem.
Naczepy „semi” mogą być również wyposażone w tzw. muldy. Są to otwory w konstrukcji naczepy, które pozwalają na wjazd maszyny, pojazdu kołami , dzięki czemu transportowana maszyna może zagłębić się w konstrukcji naczepy od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
Naczepy „semi” są naczepami rozciąganymi , jednokrotnie, dwu lub trzykrotnie o wysokości pokładu załadunkowego od 760mm do 100mm ( w zależności od modelu i zastosowanego ciągnika siodłowego , ilości kręgosłupów naczepy). Na tzw. kręgosłupie naczepy zamontowane są często tzw. stoły przesuwne ,co pozwala nam po rozciągnięciu naczepy ,na podparcie towaru w dowolnym miejscu. Naczepy te rozciągają się maksymalnie do 38.0 metrów.
Główne zastosowanie naczep „semi” to transport: maszyn budowlanych, przemysłowych, konstrukcji stalowych, betonowych oraz zbiorników.
Naczepy tego typu można wyposażyć opcjonalnie w systemy do przewozu wagonów, tramwajów, lokomotyw. Ładowność: 60 – 80 ton w zależności od producenta naczepy , modelu oraz zastosowanego ciągnika siodłowego
Naczepy tego typu wyposażone są często w tzw. odpinaną łabędzią szyje. Osie w takich naczepach występują tylko w wersjach hydraulicznych.
Wysokość pokładu załadunkowego ( dolny pokład od 90 do 110 cm ; górny pokład od 130 do 150cm )
Niskopodłogowe naczepy modułowe
Zdecydowanie najdroższy rodzaj środka transportowego ,wśród wszystkich naczep przeznaczonych do transportu ciężkiego, gabarytowego. Pojazdy te charakteryzują się praktycznie nieskończonymi możliwościami. Są to naczepy poszerzane ,rozciągane, o różnej wysokości załadowczej. Naczepy te możemy konfigurować w dowolny sposób tworząc ciąg 20- 40-100 osi ( defakto bez końca ) lub też wstawiając między poszczególne moduły odpowiednią pokład transportowy ( np. do transportu rur czy zbiorników ).
Naczepy modułowe spinane są z ciągnikami wielosiowymi. Często ze względu na ciężar są spinane równocześnie z dwoma ciągnikami siodłowymi, jednym z przodu, drugim z tyłu lub też ciągnikami balastowymi. W ostatnich latach na Świecie pojawiły się naczepy modułowe ,samojezdne Jeżeli chodzi o maksymalne możliwości transportowe, to można by powiedzieć, ze poza warunkami drogowymi nic nas nie ogranicza. Znane są na Świecie transporty o wadze 600 ton !
Naczepy typu Lift Adapter
Naczepy wykorzystywane w transporcie ponadnormatywnym, ciężkim , głównie do transportu elementów elektrowni wiatrowych takich jak sekcje rur, czy śmigła.
Naczepy podkontenerowe
Jak sama nazwa wskazuje naczepy te służą głównie do transportu kontenerów morskich o różnych wymiarach. Występują w wersjach: 2,3,4 oraz 5 osiowych. Naczepy te możemy podzielić na naczepy typowo kontenerowe ( podwozia ) oraz naczepy uniwersalne typu platforma 13.60m z uchwytami kontenerowymi ,natomiast te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wagą ( od 3,6 to.) Kolejny podział dotyczy naczep kontenerowych sztywnych ( nierozciąganych ) oraz naczep kontenerowych rozsuwanych zarówno z przodu, w środku, jak i z tyłu.
Główną i podstawową zaletą podwozi / naczep kontenerowych jest zastosowanie zamków kontenerowych , potocznie zwanych „twist-lockami”, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie kontenerów na naczepie.
Naczepy / podwozia kontenerowe mają możliwość transportowania kontenerów: 20`, 30`, 40`, 45` Ładowność naczep zależy od ilości osi naczepy oraz spiętego z nią ciągnika siodłowego i wynosi od 18 do 40 ton. Wysokość załadunkowa od 110cm.
Poszerzana naczepa typu plandeka / mega 13.60m
Jak sama nazwa wskazuje naczepy te służą głównie do transportu kontenerów morskich o różnych wymiarach. Występują w wersjach: 2,3,4 oraz 5 osiowych. Naczepy te możemy podzielić na naczepy typowo kontenerowe ( podwozia ) oraz naczepy uniwersalne typu platforma 13.60m z uchwytami kontenerowymi ,natomiast te pierwsze charakteryzują się zdecydowanie mniejszą wagą ( od 3,6 to.) Kolejny podział dotyczy naczep kontenerowych sztywnych ( nierozciąganych ) oraz naczep kontenerowych rozsuwanych zarówno z przodu, w środku, jak i z tyłu.
Główną i podstawową zaletą podwozi / naczep kontenerowych jest zastosowanie zamków kontenerowych , potocznie zwanych „twist-lockami”, które pozwalają na odpowiednie zabezpieczenie kontenerów na naczepie. Naczepy / podwozia kontenerowe mają możliwość transportowania kontenerów: 20`, 30`, 40`, 45`
Ładowność naczep zależy od ilości osi naczepy oraz spiętego z nią ciągnika siodłowego i wynosi od 18 do 40 ton. Wysokość załadunkowa od 110cm.
Naczepa niskopodłogowa typu tiefbett 3 osie
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji trzy osiowej , zarówno w wersjach otwartych, jak i zamkniętych ( jako niskopodłogowa zamknięta naczepa tiefbett , często poszerzana oraz podwyższana ). Rodzaj naczepy trzypokładowej ,gdzie górny pokład , zwany potocznie „łąbędzią szyją” służy głównie do magazynowania osprzętu naczepy takiego jak: pasy, łańcuchy , czasem najazdy , koła itp. Pokład środkowy, jest właściwą powierzchnią załadunkową. Pokład trzeci nazywany jest często przez kierowców oraz spedytorów „wózkiem”. Jest to powierzchnia nad osiami naczepy. W wielu krajach EU, powierzchnia ta nie jest uznawana, jako powierzchnia transportowa.
Starsze modele występowały jako naczepy nierozciągane. Nowsze modele, poza tym ,że się rozciągają, mają możliwość poszerzenia podłogi nawet do 3.20m.
Wysokość pokładu zależy od modelu oraz producenta i wynosi 0.30 – 0.50m. Podobnie z powierzchnią załadunkową , która wynosi 7.00 – 14.00m ( razem z rozciągiem ). Naczepy starszego typu były wyposażone w najazdy ,często hydrauliczne. W nowszych modelach standardem jest wypinana hydrauliczna „łabędzia szyja”. Po wypięciu przedniego elementu naczepy, kierowca może załadować dowolny towar wjeżdżając od przodu. Jest to genialne rozwiązanie , które pozwala na bezproblemowy wjazd np. wózków widłowych , generalnie urządzeń ,maszyn, pojazdów nisko zawieszonych , o niewielkim prześwicie.
Naczepy typu „tiefbett” występują w wersji z pełną podłogą ( niektóre modele maja możliwość wyciągnięcia środkowej jej części ) ,gdzie główną konstrukcję naczepy, a dokładnie jej dolnego pokładu, stanowią dwa kręgosłupy ,po obu stronach nadwozia. Drugi rodzaj tych naczep to potocznie zwane „naczepy pod kombajnowe” ( z niem. „Baggerbrucke ) . W tej naczepie główna konstrukcja naczepy, a dokładnie jej dolny pokład jest umiejscowiona w środku naczepy ( są to również rozciągane naczepy ), tak żeby urządzenia takie jak ładowarki, koparki, kombajny itp., mogły oprzeć się podwoziem na kręgosłupie naczepy. Takie rozwiązanie pozwala nam często zejść kilka centymetrów z wysokości, a przede wszystkim pozwala nam na ekspresowy załadunek. Niestety ten rodzaj naczep, nie nadaje się pod większość ładunków.
Występują również modele, które mają pełną podłogę, a ich środkowa część ( tzw. „kręgosłup” ) , zawieszony jest mniej więcej na wysokości 0.45 – 0.50m, natomiast pozostała część pokładu jest obniżona o 15-20cm, co pozwala na wjazd maszyny / urządzenia na niższy pokład naczepy.
Ładowność: 28-36 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego. Naczepy tego typu występują opcjonalnie z tzw. „wózkiem dolly” , jedno lub dwu osiowym. Takie rozwiązanie pozwala nam zwiększenie ładowności składu i rozłożenie nacisków.
Naczepa niskopodłogowa typy tiefbett 4 osie
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji czteroosiowej , zarówno w wersjach otwartych, jak i zamkniętych ( jako niskopodłogowa zamknięta naczepa tiefbett , często poszerzana oraz podwyższana ). Rodzaj naczepy trzypokładowej ,gdzie górny pokład , zwany potocznie „łąbędzią szyją” służy głównie do magazynowania osprzętu naczepy takiego jak: pasy, łańcuchy , czasem najazdy , koła itp. Pokład środkowy, jest właściwą powierzchnią załadunkową. Pokład trzeci nazywany jest często przez kierowców oraz spedytorów „wózkiem”. Jest to powierzchnia nad osiami naczepy. W wielu krajach EU, powierzchnia ta nie jest uznawana, jako powierzchnia transportowa.
Starsze modele występowały jako naczepy nierozciągane. Nowsze modele, poza tym ,że się rozciągają, mają możliwość poszerzenia podłogi nawet do 3.20m.Wysokość pokładu zależy od modelu oraz producenta i wynosi 0.30 – 0.50m. Podobnie z powierzchnią załadunkową , która wynosi 7.00 – 14.00m ( razem z rozciągiem )
Naczepy starszego typu były wyposażone w najazdy ,często hydrauliczne. W nowszych modelach standardem jest wypinana hydrauliczna „łabędzia szyja”. Po wypięciu przedniego elementu naczepy, kierowca może załadować dowolny towar wjeżdżając od przodu. Jest to genialne rozwiązanie , które pozwala na bezproblemowy wjazd np. wózków widłowych , generalnie urządzeń ,maszyn, pojazdów nisko zawieszonych , o niewielkim prześwicie.
Naczepy typu „tiefbett” występują w wersji z pełną podłogą ( niektóre modele maja możliwość wyciągnięcia środkowej jej części ) ,gdzie główną konstrukcję naczepy, a dokładnie jej dolnego pokładu, stanowią dwa kręgosłupy ,po obu stronach nadwozia. Drugi rodzaj tych naczep to potocznie zwane „naczepy pod kombajnowe” ( z niem. „Baggerbrucke ) . W tej naczepie główna konstrukcja naczepy, a dokładnie jej dolny pokład jest umiejscowiona w środku naczepy ( są to również rozciągane naczepy ), tak żeby urządzenia takie jak ładowarki, koparki, kombajny itp., mogły oprzeć się podwoziem na kręgosłupie naczepy. Takie rozwiązanie pozwala nam często zejść kilka centymetrów z wysokości, a przede wszystkim pozwala nam na ekspresowy załadunek. Niestety ten rodzaj naczep, nie nadaje się pod większość ładunków.
Występują również modele, które mają pełną podłogę, a ich środkowa część ( tzw. „kręgosłup” ) , zawieszony jest mniej więcej na wysokości 0.45 – 0.50m, natomiast pozostała część pokładu jest obniżona o 15-20cm, co pozwala na wjazd maszyny / urządzenia na niższy pokład naczepy.
Naczepy tiefbett występują jako naczepy jednokrotnie rozciągane lub dwukrotnie. Część naczep posiada możliwość zamontowania tzw. „wstawki”, która technologicznie jest dodatkową częścią naczepy, pozwalającą nam na przedłużenie pokładu naczepy, nawet do 30 metrów.
Ładowność: 34 do 42 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego.Większość nowych naczepę tego typu, ma możliwość wymiany podłogi, czyli właściwej powierzchni transportowej naczepy. Naczepy tiefbett tego typu rzadko kiedy występują jako pojedyncze składy. Zazwyczaj są częścią naczep „ vario „ ,składających się z pokładów o rożnej funkcjonalności , różnej konfiguracji osiowej. Mają możliwość dołożenia zarówno wózków „dolly” ( 1,2,3,4 osiowych ), jak i dodania dodatkowej osi ,do tzw. jednostki macierzystej. Tym samym możemy mówić o naczepie modułowej. Naczepy tego typu występują opcjonalnie z tzw. „wózkiem dolly” , jedno, dwu lub trzy osiowym. Takie rozwiązanie pozwala nam zwiększenie ładowności zestawu i rozłożenie nacisków.
Naczepy niskopodłogowe typu "Baggerbrucke"
Naczepy występujące w konfiguracji 2,3,4,5,6 osiowej, spinane często z tzw. wózkiem „dolly” , stosowane głównie do transportu ciężkiego, gabarytowego.
Charakteryzują się jednym, środkowym „kręgosłupem” Naczepy stosowane głównie do przewozu kombajnów , dużych koparek wyburzeniowych, czołgów, palownic, wiertnic. Pojazdy transportowane, oparte są na podwoziu, a koła lub gąsienice wiszą po bokach głównej konstrukcji naczepy. Naczepy te występują również w wersjach rozciąganych – długość zależy od modelu i producenta. Ładowność od 20 – 80 ton w zależności od ilości osi naczepy oraz spiętego ciągnika siodłoweg
Naczepy niskopodłogowe typu "Kesselbrucke"
Charakteryzują się dwoma „kręgosłupami” po obu stronach naczepy. Naczepy te wykorzystywane są głównie do transportu ładunków gabarytowych takich jak: zbiorniki, rury, sekcje wieży wiatrowych, silosów oraz różnych konstrukcji stalowych. Naczepy ty występują w wersjach 2,3,4,5,6 osiowych. Są rozciągane jedno, dwu oraz trzykrotnie .
Ładowność: 20 – 85 ton w zależności od konfiguracji zestawu oraz ciągnika .
Naczepa niskopodłogowa typu tiefbett 5 osi / Vario
Naczepa niskopodłogowa występująca w wersji pięcioosiowej , w wersji otwartej. Rodzaj naczepy trzypokładowej ,gdzie górny pokład , zwany potocznie „łąbędzią szyją” służy głównie do magazynowania osprzętu naczepy takiego jak: pasy, łańcuchy , czasem najazdy , koła itp. Pokład środkowy, jest właściwą powierzchnią załadunkową. Pokład trzeci nazywany jest często przez kierowców oraz spedytorów „wózkiem”. Jest to powierzchnia nad osiami naczepy. W wielu krajach EU, powierzchnia ta nie jest uznawana, jako powierzchnia transportowa.
Starsze modele występowały jako naczepy nierozciągane. Nowsze modele, poza tym ,że się rozciągają, mają możliwość poszerzenia podłogi nawet do 3.20m. Wysokość pokładu zależy od modelu oraz producenta i wynosi 0.30 – 0.60m. Podobnie z powierzchnią załadunkową , która wynosi 7.00 – 14.00m ( razem z rozciągiem ). W nowszych modelach standardem jest wypinana hydrauliczna „łabędzia szyja”. Po wypięciu przedniego elementu naczepy, kierowca może załadować dowolny towar wjeżdżając od przodu. Jest to genialne rozwiązanie , które pozwala na bezproblemowy wjazd np. wózków widłowych , generalnie urządzeń ,maszyn, pojazdów nisko zawieszonych , o niewielkim prześwicie.
Naczepy typu „tiefbett” występują w wersji z pełną podłogą ( niektóre modele maja możliwość wyciągnięcia środkowej jej części ) ,gdzie główną konstrukcję naczepy, a dokładnie jej dolnego pokładu, stanowią dwa kręgosłupy ,po obu stronach nadwozia. Drugi rodzaj tych naczep to potocznie zwane „naczepy pod kombajnowe” ( z niem. „Baggerbrucke ) . W tej naczepie główna konstrukcja naczepy, a dokładnie jej dolny pokład jest umiejscowiona w środku naczepy ( są to również rozciągane naczepy ), tak żeby urządzenia takie jak ładowarki, koparki, kombajny itp., mogły oprzeć się podwoziem na kręgosłupie naczepy. Takie rozwiązanie pozwala nam często zejść kilka centymetrów z wysokości, a przede wszystkim pozwala nam na ekspresowy załadunek. Niestety ten rodzaj naczep, nie nadaje się pod większość ładunków.
Naczepy typu „tiefbett 5 osi” występują również jako naczepy „Kesselbrucke”. Występują również modele, które mają pełną podłogę, a ich środkowa część ( tzw. „kręgosłup” ) , zawieszony jest mniej więcej na wysokości 0.45 – 0.50m, natomiast pozostała część pokładu jest obniżona o 15-20cm, co pozwala na wjazd maszyny / urządzenia na niższy pokład naczepy. Naczepy typu ”tiefbett 5 osi” występują zazwyczaj jako jedno lub dwukrotnie rozciągane. Część naczep posiada możliwość zamontowania tzw. „wstawki”, która technologicznie jest dodatkową częścią naczepy, pozwalającą nam na przedłużenie pokładu naczepy. Ładowność: 40 do 50 ton w zależności od modelu, producenta oraz spiętego ciągnika siodłowego.
Naczepy tego typu występują opcjonalnie z tzw. „wózkiem dolly” , jedno, dwu lub trzy osiowym. Takie rozwiązanie pozwala nam zwiększenie ładowności zestawu i rozłożenie nacisków. Większość nowych naczepę tego typu, ma możliwość wymiany podłogi, czyli właściwej powierzchni transportowej naczepy. Naczepy tiefbett tego typu rzadko kiedy występują jako pojedyncze składy. Zazwyczaj są częścią naczep „ vario „ ,składających się z pokładów o rożnej funkcjonalności , różnej konfiguracji osiowej. Mają możliwość dołożenia zarówno wózków „dolly” ( 1,2,3,4 osiowych ), jak i dodania dodatkowej osi ,do tzw. jednostki macierzystej. Tym samym możemy mówić o naczepie modułowej.
- Dalsza część w opracowaniu -
- Prawa autorskie: Piotr :) -